19 maja 2026 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Krajowej Rady Ratowników Medycznych z Ministerstwo Zdrowia dotyczące przyszłości ratowników medycznych w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych oraz funkcjonowania tzw. „szybkich ścieżek” na SOR.
Podczas rozmów przedstawiono wstępne założenia projektu:
„Wykorzystanie kompetencji personelu medycznego, optymalizacja procesów – Nowoczesny standard, efektywny SOR”.
Omówiono m.in.:
- rozwój szybkich ścieżek diagnostycznych na SOR,
- zwiększenie samodzielności RM na SOR,
- kwestie wynagrodzeń dla stanowisk szybkiej ścieżki pacjenta na SOR ( tzw.„fast track”),
- tworzenie algorytmów i protokołów postępowania,
- rolę ratowników medycznych w systemie ochrony zdrowia.
W spotkaniu udział wzięli:
Podsekretarz Stanu Katarzyna Kęcka,
Lidia Lewandowska,
Edyta Gadomska – Zastępca Dyrektora Kadr Medycznych,
Paweł Juszyński,
Marcin Wojcieszak – KRRM.
Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało dalsze prace nad rozwiązaniami dotyczącymi funkcjonowania SOR oraz kompetencji RM. Kolejne spotkanie zaplanowano na 8 września – w Dniu Ratownika Medycznego.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za merytoryczną dyskusję i zaangażowanie w rozwój naszego zawodu.

