„Wykorzystanie kompetencji personelu medycznego, optymalizacja procesów – Nowoczesny standard, efektywny SOR” – Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia

19 maja 2026 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Krajowej Rady Ratowników Medycznych z Ministerstwo Zdrowia dotyczące przyszłości ratowników medycznych w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych oraz funkcjonowania tzw. „szybkich ścieżek” na SOR.

Podczas rozmów przedstawiono wstępne założenia projektu:

„Wykorzystanie kompetencji personelu medycznego, optymalizacja procesów – Nowoczesny standard, efektywny SOR”.

Omówiono m.in.:

  • rozwój szybkich ścieżek diagnostycznych na SOR,
  • zwiększenie samodzielności RM na SOR,
  • kwestie wynagrodzeń dla stanowisk szybkiej ścieżki pacjenta na SOR ( tzw.„fast track”),
  • tworzenie algorytmów i protokołów postępowania,
  • rolę ratowników medycznych w systemie ochrony zdrowia.

W spotkaniu udział wzięli:

▪️ Podsekretarz Stanu Katarzyna Kęcka,

▪️ Lidia Lewandowska,

▪️ Edyta Gadomska – Zastępca Dyrektora Kadr Medycznych,

▪️ Paweł Juszyński,

▪️ Marcin Wojcieszak – KRRM.

Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało dalsze prace nad rozwiązaniami dotyczącymi funkcjonowania SOR oraz kompetencji RM. Kolejne spotkanie zaplanowano na 8 września – w Dniu Ratownika Medycznego.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za merytoryczną dyskusję i zaangażowanie w rozwój naszego zawodu.